02.07.2016 Doskonałe wykłady z Panem Andrzejem Kłosińskim

W sobotę 02.07.2016 roku wzięłam udział w seminarium, na których prelegentem był doskonale znany wszystkim psiarzom Pan Andrzej Kłosiński. Cieszę, się że mogłam podnosić poziom swojej wiedzy z tak znakomitym wykładowcą.
Andrzej Kłosiński – dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska, wykładowca COAPE Polska i COAPE UK, behawiorysta zwierzęcy COAPE. Mgr psychologii, 2004 –2005 Kurs Dyplomowy w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem prof. Petera Neville’a. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Autor licznych publikacji na temat terapii zachowania zwierząt towarzyszących (m.in. Magazyn Weterynaryjny, Weterynaria Po Dyplomie)
Tematyka seminarium:
Udomowienie – Przebieg, adaptacja psów i kotów do nowej niszy przez zmianę wzorców zachowania, w tym zachowań reprodukcyjnych.
Kot i pies jako rodzic – Strategie reprodukcyjne a odchów szczeniąt i kociąt. Rola systemów emocjonalnych w reprodukcji – systemy opieki i paniki.
Typy behawioralne psów – Zdolności adaptacyjne i wymagania (typologia COAPE), wpływ typów behawioralnych psów na prezentowanie podczas wystaw.
Stres – Fizjologia, klasyfikacja, przejawy, wpływ stresu na płodność, agresywność. Stres w sytuacjach hodowlanych: na wystawie, w czasie ciąży, porodu i odchowywania młodych.
Wystawy – Ważne aspekty dobrostanu podczas podróży i pokazów (dystans i przestrzeń osobnicza, potrzeby fizjolo-giczne, stresory, specyfika wystaw halowych). Rola szkolenia i habituacji w prezentacji zwierzęcia (warunkowanie klasyczne i instrumentalne, nauka odpoczywania).
Rozród:
Krycie – wyjazd na krycie, oznaczanie terminu
krycia. Ciąża – przebieg, zachowanie suki i kotki w ciąży.
Poród – wzorce zachowania, zmiany hormonalne, zachowanie matki przed porodem, budowanie gniazda, zmiana apetytu.
Odchów szczeniąt – zachowanie suki i kotki w pierwszych tygodniach życia potomstwa, rola odsadzania w rozwoju szczeniąt i kociąt, specyfika przestrzeni życiowej szczeniąt i kociąt oraz jej znaczenie dla rozwoju zachowania.
Rozwój zachowania i rozwój emocjonalny szczeniąt i kociąt
Socjalizacja i jej rola w rozwoju mózgu i kontroli emocji. Włączanie się wzorców zachowania, wczesna neurologiczna stymulacja, unikanie ryzyka, wczesne kontakty z ludźmi i innymi zwierzętami, specyfika kociej socjalizacji.
Trening czystości – wpływ otoczenia (preferencja podłoża). Rola wczesnych doświadczeń i środowiska, różnice w tempie rozwoju i wzorcach zachowania różnych typów behawioralnych psów i ich znaczenie dla wychowania szczeniąt.
Opieka nad suką, kotką i młodymi – Zagrożenia wynikające z ludzkiej skłonności do antropomorfizacji i tradycyjnych poglądów na zachowanie psów (tzw. „teoria dominacji”).

20160705_072523